حمل و نقل

حمل و نقل هوایی

حمل نقل هوایی

 

ترابری در در تبریز ترابری شهرام ترابر :

 

حمل و نقل هوایی

حمل و نقل هوایی

 

 

 

حمل و نقل هوایی سهم عمده ای در فعالیت تجاری کشورها دارد، به نحوی که غالباً به عنوان یکی از شاخصهای رشد اقتصادی مردم می باشد. توسعه حمل و نقل هوایی با بهبود خدمات فرهنگی و اجتماعی، گسترش فعالیتهای اقتصادی، افزایش سطح اشتغال منطقه ای و توسعه گردشگری امروزه پیشرفت محسوس تری نیز داشته است. توسعه ترابری هوایی نه تنها به عوامل طبیعی، اقتصادی و اجتماعی وابسته است.

 

بلکه تصمیمات سیاسی، حقوقی و اعمال ضوابط و مقررات مالی و اجرایی درآن نقش تعیین کننده دارد. به همین دلیل بازنگری در قانون گزاری ها و حذف بسیاری از مقررات محدودکننده اداری ، همواره یکی از عوامل بسط فعالیت های شرکت هواپیمایی در سراسر جهان بوده است. اکنون سرعت تغییرات و پیشرفت تکنولوژی هواپیمایی با توسعه تکنولوژی صنعت هواپیمایی، در برنامه ریزی های زیربنایی اجتناب ناپذیز می باشد.

تعریف حمل و نقل هوایی:

 

حمل و نقل هوایی

حمل و نقل هوایی

حمل و نقل هوایی کالا یا کارگو (که محموله های تجاری هستند)، با هواپیماهای مخصوص مانند: هواپیماهای غول پیکر بلوگا یا آنتونف 225 از کشوری به کشور مقصد ارسال می شود. برای درک کامل حمل و نقل هوایی کالاهای تجاری، و حمل کالاهای مسافران باید با تفاوت دو مفهوم کارگو و فریت بار آشنا باشید.

 

تفاوت فریت بار و کارگو در حمل و نقل هوایی کالاها چیست؟

افرادی که قصد مهاجرت یا مسافرت طولانی مدت به کشور های دیگر را دارند، می توانند بارهای و لوازم مورد نیاز خود را با استفاده از شرکت های فریت و حمل بار هوایی به کشور مقصد بفرستند، در اصطلاح به این نوع بارها که ماهیت تجاری ندارند، و نوعی بار خصوصی می باشند، فریت بار گفته می شود.

در نقطه مقابل کارگو در حمل و نقل هوایی به جابجایی کالاهای تجاری بین کشورهای مختلف گفته می شود، که توسط هواپیماهای اختصاصی منتقل می گردد. در نتیجه بارهایی که توسط تجار به شرکت های هواپیمایی جهت رساندن به کشور مقصد داده می شود، با بار فریت شده مسافران متفاوت است.

 

حمل و نقل هوایی

حمل و نقل هوایی

محدودیت حمل هوایی کالاهای خطرناک:

کالاهای خطرناک به اقلام و موادی گفته می شود، که سلامت هواپیما را به مخاطره می اندازد. حمل اینگونه اقلام با توجه به دستورالعملهای سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری (ICAO) و انجمن شرکت های هواپیمایی (یاتا) می باشد.

مواد و کالاهای خطرناک بایستی بر اساس شرایط و ضوابط خاص و بین المللی حمل هوایی ، بسته بندی شده باشد و این بسته بندی می بایست با کیفیت بالا و با ساختار مطمئن و به منظور جلوگیری از نشط و تراوش در شرایط تغییرات دمایی و رطوبت، فشار و ارتعاش انجام گرفته باشد.

هر بسته بایستی برچسب مناسب داشته، و دارای آرم شکلی مناسب باشد. و علایمی مانند شماره بین المللی برای مواد خطرناک UN number نیز داشته باشد. تجاری که درخواست حمل کالای خطرناک و DGR که شرکت های هواپیمایی در مبدا برای حمل انها امتناع خواهند کرد، بایستی به شیوه زیر اقدام کنند.

 

 

تاجر جهت حمل و نقل هوایی کالای خطرناک موظف به ارائه مدارک بین المللی ذیل میباشد:

Certificate For Safe Transport of Goods
Certificate of Origin
Material Safety Data Sheet

تعریف صادرات و واردات هوایی کالاها:

انجام تشریفات ترخیص کالاهای وارداتی و همچنین صدور کالا از کشور براساس قانون امور گمرکی و آئین نامه اجرائی آن منوط به تنظیم اظهار نامه گمرکی و تسلیم آن به گمرک می‌باشد. اظهار کننده موظف است اسناد لازم را از قبیل سیاهه خرید، گواهی مبدأ، اسناد بانکی و سایر مجوزهای مورد نیاز که مقررات و قوانین مربوطه تعیین نموده است به اظهارنامه منضم نماید.

کلیه کالاهایی که با مجوز گمرکات کشور مبداء به خارج از کشور و یا بالعکس به وسیله هواپیما جابجا می گردد، صادرات و واردات هوایی اتلاق میگردد. حال در مورد صادرات و واردات کالاهای تجاری در عرصه بین المللی بیشتر بدانیم.

کالاهای صادراتی و وارداتی به سه دسته تقسیم میشود:کالاهای مجاز: کالاهایی که با صدور آن با رعایت ضوابط نیاز به کسب مجوز نیست.
کالاهای مشروط: کالایی است که صادرات و واردات آن نیاز به مجوز ارگان های دولتی دارد.(مانند کتب و نشریات وفیلم و نوار و آثار فرهنگی هنری )
کالاهای ممنوع الصدور: کالایی است که به موجب شرع مقدس و یا به موجب قانون ممنوع است.

 

 

تعریف صادرات و واردات قطعی کالا :

صادرات و واردات انواع کالا از کشور مبداء به سایر کشورها به منظور فروش یا مصرف، صادرات قطعی نامیده میشود. به طور عام صادرات از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی و مالیات معاف میباشد. هزینه های تشریفات گمرکی و فرودگاهی شامل صادرات هوایی کالا می گردد. این هزینه ها شامل تخلیه و بارگیری ، برگه بهداشت(در صورت نیاز)، انبار داری، آزمایش و… میشود

جهت صادرات و واردات قطعی از گمرکات فرودگاه های کشور صاحب کالا باید اسناد ذیل را به همراه داشته باشد:

قبض انباری که کالا در محوطه گمرک تحویل داده شده است.
اصل و کپی کارت بازرگانی
در صورت نیاز مجوز صدور کالا (جهت کالاهای مشروط)
گواهی بهداشت (مواد غذایی و کشاورزی)
گواهی استاندارد
فاکتور فروش صادراتی(INVOICE)
صورت بندی عدل بندی (PACKING LIST)
اصل وکپی وکالت نامه از صادر کننده (در صورت نیاز)
معرفی نامه رسمی از صاحب کالا
سایر اسناد(حسب تشخیص گمرکات، به عنوان مثال آنالیز آزمایشگاهی)

 

اظهارنامه صادراتی (به صورت آنلاین یا حضوری) که از گمرک جمهوری اسلامی تهیه میگردد می بایست تنظیم گردد:

پس از انجام ارزیابی توسط مامور گمرک و تایید اظهارنامه صادراتی، پته گمرکی و یا جواز گمرکی توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران صادر می گردد، که این مجوز رسمی صادرات کالای شما می باشد. صادر کننده می بایست با همراه داشتن پته و یا جواز گمرکی به دفتر این شرکت در فرودگاه مراجعه کرده و اظهارنامه شرکت سفیران را تکمیل نموده، تا بارنامه شما در اسرع وقت صادر گردد.

پس از پرداخت هزینه حمل صادرکننده، می بایست با یکی از پرسنل شرکت به همراه اصل بارنامه و تگ های بار به انبار بارفرودگاه مراجعه مجدد نماید. پس از انجام امور حراستی و X-Ray محموله شما فرستنده کالا تگ های بار را بر روی جعبه ها می چسباند. بار شما طبق رزرو هواپیمایی آماده حمل به مقصد می باشد و بنا بر درخواست شما با اولین پرواز مورد نظر و در اسرع وقت به مقصد ارسال می گردد.

 

حمل و نقل هوایی

مراحل گردش اظهارنامه وارداتی:

ورود اطلاعات صاحب کالا
پذیرش اظهار نامه صاحب کالا توسط گمرکات هوایی
کنترل های گمرکی
پرداخت هزینه های گمرکی و ترخیص کالا
تعریف بارفرابر حمل هوایی (AIR FREIGHT FORWARDER):
برای انجام عملیات و مدیریت یک خط حمل و نقل هوایی بین المللی نیاز به یک بارفرابر می باشد، که در ادامه به تعریف بارفرابر و وظایف مهم او می پردازیم. بارفرابر هوایی نیز، همان شخصی است که، موقعیت و مقام نمایندگی یک خط را دارد، و می‌باید به عضویت یاتا (YATA) درآمده باشد. کار بارفرابر به لحاظ تلفیق و گردآوری محموله‌های متعدد، و تبدیل آن به یک محموله، برای تحویل به خط هواپیمایی است. به‌همین علت، او را تلفیق‌گر (CONSOLIDATOR) نیز می‌نامند.

و تمام .

 

ترابری در در تبریز ترابری شهرام ترابر :

 

بیشتر بدانید :

 

برنامه ریزی ترابری :

وظایف شرکت های ترابری :

ترابری در نقاط مختلف جهان :

ترابری چیست ؟

ترابری در تبریز :

حمل و نقل ترکیبی چیست :

قانون های دسترسی به شبکه حمل و نقل ریلی :

بارنامه هوایی :

بارنامه زمینی :

بارنامه ریلی :

اسیب شناسی حمل و نقل هوایی :

اشنایی با کالای وادراتی از المان:

محدودیت حمل هوای کالای خطرناک:

 

 

بالا