BRT Tabriz

بی ار تی تبریز

بی ار تی تبریز

 

ترابری در تبریز ترابری شهرام ترابر.

 

نقشه بی ار تی تبریز

نقشه بی ار تی تبریز

 

شاید اصلی ترین قدم در کاهش ترافیک و آلودگی هوا کاهش تردد وسائط نقلیه شخصی باشد که تنها با توسعه حمل و نقل عمومی کارآمد محقق خواهد شد.

استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی یکی از اصلی ترین راهکارهایی است که به صرفه بودن از نظر اقتصادی، کاهش ترافیک و آلودگی هوا و ایمن بودن از مزایای آن برشمرده می شود..

تبریز

طی سال های گذشته شهرداری تبریزایجاد خطوط BRT را در دستور کار قرار داد گرچه در ابتدای این طرح بسیاری از کارشناسان و شهروندان از اینکه بخشی از خیابان در اختیار اتوبوس ها قرار گیرد ناراضی بودند اما با توجه به مزایای اتوبوس های تندرو، خدمات دهی گسترده این خطوط اکنون یکی از اصلی ترین مطالبات شهروندان است و از دلایل موفقیت‌آمیزبودن این سامانه کاهش فاصله دسترسی مردم، جابه‌جایی روزانه قابل توجه مسافر و کاهش ترافیک تبریزمیتوان اشاره نمود.

فقدان خدمات رسانی یکپارچه قطار شهری در تبریز و ایجاد سامانه اتوبوسهای تندرو، جایگزینی مناسب برای جابجایی حجیم ، سریع ، راحت و ارزان، جان تازه ای به حمل ونقل عمومی درکلانشهر تبریز بخشیده است که با افتتاح و راه اندازی ۵۰ دستگاه اتوبوس دو کابین جدید با اعتبار ۳۳۰ میلیارد ریال در اسفند ۹۵ این سامانه را با عمر متوسط ۵ سال به یکی از جوانترین ناوگان های فعال در سطح کلانشهر ها تبدیل کرده است .

BRT

با توجه به گذشت ۹ سال از خدمات رسانی دومین سامانه BRT کشور در تبریز میتوان عنوان کرد که تاثیرگذاری خدمات رسانی اتوبوسهای این سامانه در سفرهای درونشهری بحدی است که کوچکترین نارسائی ، بیشترین دقت افکار عمومی را بدنبال داشته است و بهره گیری گروههای مختلف اجتماعی از این سامانه جایگاه مثبت و غیرقابل انکار این نوع از خدمات را بیش از پیش نمایان کرده است و شهروندانی که پای ثابت و مسافر همیشگی مسیر۳۶ کیلومتری خط بی.آر.تی از میدان بسیج بطرف راه آهن هستند، بر این نکته هم اذعان دارند که از زمان راه‌اندازی این مسیر ، تغییرات خوبی در کاهش ترافیک مسیر و کاهش زمان سفر در مسافرتهای درونشهری ایجاد گردیده است.

اما خدمات رسانی در سامانه BRT با مشکلاتی از جمله ورود موتورسوارها و خودروهای شخصی و حتی جولان عابران پیاده مواجه است که این امر مشکلات متعددی را برای مسافران این خط و اتوبوسرانان به وجود آورده است.

در ادامه :

از زمان راه اندازی اتوبوس های بی آر تی تبریز معدود حوادث به وقوع پیوسته به دلیل کم توجهی عابران پیاده برای عبور ومرور ازمسیرهای خط کشی شده می باشدکه نقش عابران پیاده در وقوع چنین حوادثی کمتر از رانندگان بی ار تی نبوده است و کاهش ۸۰ درصدی سوانح فوتی و جرحی در ناوگان حمل ونقل عمومی تبریز، بویژه در سامانه تندرو در سال ۹۵ حاکی از ارائه خدمات ایمن و سالم توسط اتوبوسرانان آموزش دیده ، تلاشگر و فهیم می باشد.

یافته های موجود نشان می دهد که خدمات رسانی یک دستگاه اتوبوس دو کابین برابر با تردد ۱۲۰ وسائط نقلیه شخصی بوده که با احتساب فعالیت روزانه بیش از ۹۰ دستگاه اتوبوس در این سامانه و با مد نظر قرار دادن فعالیت ۱۶ ساعته این سامانه، از تردد ۸۶۴۰۰ دستگاه خودروی سواری در مهمترین کریدور اصلی کلانشهر تبریز کاسته شده که تاثیرات زیست محیطی و کاهش آلودگی هوا قطعا” ملموس و غیر قابل انکار می باشد.

 

و تمام

 

ترابری در تبریز ترابری شهرام ترابر .

 

بیشتر بدانید : 

 

ترابری در نقاط مختلف جهان :

وظایف شرکت های ترابری :

برنامه ریزی ترابری :

 

در پایان، رویداد تبریز ۲۰۱۸ فرصت ارزشمندی است برای گسترش ، نوسازی و تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی، بویژه توسعه خطوطBRT که این مهم یکی از دغدغه های اصلی شهرداری تبریز و مجموعه دست اندرکاران و کارشناسان حمل و نقل و ترافیک شهری بوده و با برنامه ریزیها و اقدامات انجام گرفته افقهای روشنی برای کهن شهر تبریز در حوزه حمل و نقل عمومی متصور می باشد.

بالا
error: Content is protected !!