بارنامه

بارنامه هوایی

بارنامه هوایی :

 

ترابری در تبریز ترابری شهرام ترابری . 

 

بارنامه هوایی یا   Airway Billبه اصطلاح Air Consigment Note  یا   Air Freight Noteیک رسید می باشد و به تنهایی سند قابل معامله و یا سند مالکیت کالا محسوب نمی شود و صاحب کالا بعد از دریافت چنین بارنامه ای و رسیدن کالا به مقصد ، به شرکت هواپیمایی مربوطه مراجعه و حواله تحویل کالا (Delivery Order) را دریافت می  نماید.

حمل و نقل هوایی به معنای انتقال بار توسط وسیله نقلیه هوایی می باشد . از آنجا که در این روش با هواپیما ها و فرودگاه ها سر و کار داریم ، بارنامه نیز در فرودگاه برای هماهنگی تخلیه یا بارگیری اجناس مورد استفاده قرار می گیرد .حمل و نقل هوایی رشد چشمگیری در 40 سال اخیر داشته است و تبدیل به صنعتی کمکی برای کمک به گسترش بازار ها و شبکه های تجاری داشته است .

جهت پیگیری بارنامه خود، به سایت ایرلاین مربوطه مراجعه نموده  تا به سایت مربوطه وارد شوید . سپس شماره بارنامه خود را مطابق راهنمایی سایت وارد نمایید

شما برای پیگیری بار خود معمولا می توانید از طریق تماس با شرکت حمل و نقل یا مراجعه به وبسایت شرکت مورد نظر نیز اقدام کنید.داشتن بارنامه و شماره بارنامه برای پیگیری کالای ارسال شده لازم است.

در بارنامه هوایی حتما باید تاریخ پرواز و شماره پرواز همراه با مهر شرکت هواپیمایی موجود باشد تا صاحب کالا از تاریخ رسیدن کالا آگاهی پیدا نماید.

این بارنامه در ۱۲ نسخه صادر می شود که ۳ نسخه آن اصلی و مابقی برای قسمتهای داخلی شرکت هواپیمایی مورد استفاده قرار می گیرد.
1. نسخه اصلی اول برای شرکت حمل کننده یا صادر کننده  (For Carrier)
2. نسخه اصلی دوم برای گیرنده کالا (For Consignee)
3. نسخه اصلی سوم برای فرستنده کالا (For Shipper)

بارنامه هوایی به جهات زیر دارای اهمیت است :

الف ) رسید کالا جهت حمل است .

ب ) مشخص کننده قرارداد حمل است .

ج ) صورتحساب کرایه حمل کالا است . این کرایه حمل بر حسب قرارداد یا در مبدا و یا در مقصد قابل پرداخت است که این موضوع روی بارنامه هوایی مشخص می‌شود.

د ) راهنمای نحوه حمل کالا توسط مسئولین حمل می‌باشد ( یعنی چگونگی حمل و مراقبت از کالا و ارسال و تحویل آن توسط کارمندان هوائی )

ه ) گواهی بیمه است در صورتی که بیمه حمل از طرف ارسال کننده کالا تقاضا شده باشد .

هنگامی که بارنامه هوائی توسط شرکت حمل و نقل هوائی یا کارگزار ( AGENT ) او صادر شود و توسط او و همچنین ارسال کننده کالا امضا گردد, معتبر است و اعتبار این قرارداد حمل هنگامی که کالا درمقصد تحویل گیرنده آن گردید ، به پایان می‌رسد .

هربار نامه ی هوایی دارای یک کد سه رقمی در سمت چپ و یک کد 8 رقمی در ادامه آن است . که سه رقم نشان دهنده ی شرکت هواپیمایی است که بار شما را فریت خواهد کرد. بطور مثال کد سه رقمی هواپیمایی ایران ایر 096 است. و برای ترکیش ایرلاینز این کد 235 می باشد. و بقیه 8 رقم کد ادامه کد هواپیمایی محموله و بار نامه هوایی را از همدیگر جدا می کند.در واقع این 8 رقم کد شماره بارنامه است که به صورت تگ روی محموله چسبانده و نوشته می شود. تا محموله ها با هم تداحل نداشته باشند و همچنین در مقصد نیز به راحتی قابل تفکیک باشند .

اطلاعات مهم موجود در بارنامه هوایی :

2.       نام و نشانی گیرنده

3.       کد 3 حرفی معرف فرودگاه مبداء

4.       کد 3 حرفی فرودگاه مقصد

5.       تعداد بسته های بارنامه

6.       وزن بار که توسط باسکول اندازه گیری میشود (معمولا بر حسب کیلو گرم)

7.       وزن معادل حجم

8.       نرخ حمل واحد وزن بار (معمولا نرخ یک کیلو)

9.       مبلغ کل (ممکن هزینه های دیگری هم باشد)

10.    شرح کالا و همچنین ابعاد بسته ها یا حجم بار

11.    شماره پرواز

12.    تاریخ پرواز

نکاتی جهت نحوه ارسال بار با هواپیما : برای ارسال محموله هاي خارجي ، شخص فرستنده ‌بايستی از مقررات گمرك محل مبدأ کالا جهت اخذ مجوز صادرات و مقررات گمرك مقصد جهت ترخيص محموله اطلاعات كافي داشته باشد و در مراسلات داخلي نيز اطلاع از امكان حمل بار در مسيرهايي پروازي شركت هواپيمايي مورد نظر حائز اهميت است.

لازم به ذکر است که شرايط حمل و نقل هوایی  نسبت به حمل و نقل زميني و دريايي متفاوت است و محموله‌ها با توجه به ماهيت، وزن، حجم و نوع هواپيماي مورد استفاده در مسير مورد نظر، با هزينه هاي متفاوت، يا قابل حمل يا به مقدار محدود قابل حمل و يا غير قابل حمل مي‌باشند.

ترابری در تبریز ترابری شهرام ترابری . 

 

بیشتر بدانید :

 

بارنامه ریلی چیست ؟

اسیب شناسی حمل و نقل هوایی :

دانستنی های ترابری ریلی :

مزایای ترابری :

وظایف شرکت های ترابری :

ترابری در نقاط مختلف جهان :

 

بالا
error: Content is protected !!